Domov » Novice

September 2012 (1)
Novice ARHIV - junij 2012
2012/06/19 DRUŽENJE SOCIALNIH DEMOKRATOV
2012/06/04 Dr. Igor Lukšič po 8. kongresu SD od Boruta Pahorja prevzema vodenje stranke

pomembne povezave
Socialni demokrati
Poslanec SD v DZ RS, Srečko Meh
Mestna občina Velenje
Občina Šoštanj
Občina Šmartno ob Paki
Dr. Igor Lukšič po 8. kongresu SD od Boruta Pahorja prevzema vodenje stranke
Dodano 4.6.2012 | Sporočilo za javnost

Dr. Igor Lukšič je bil na kongresu SD izvoljen za predsednika stranke in je tako na tem mestu nasledil Boruta Pahorja. Po izvolitvi je poudaril, da bo šla stranka precej bolj v levo in bo vladi bistveno bolj gledala pod prste. Pahor, ki je na kongresu napovedal kandidaturo za predsednika republike, pravi, da ni razočaran, temveč čuti zadoščenje.

Izid volitev predsednika SD na današnjem kongresu v Kočevju je bil pričakovano tesen. Lukšič je šele v drugem krogu volitev s 190 glasovi delegatov premagal Pahorja, ki je prejel deset glasov manj. Iz tekme za predsednika sta v prvem krogu izpadla dr. Patrick Vlačič in dr. Zlatko Jenko.

“Kongres je zbral neko voljo za spremembo, da gremo v levo,” je po razglasitvi rezultatov drugega kroga volitev za predsednika SD dejal Lukšič. Ob tem je opozoril, da ta volja “ni tako močna, kot smo nekateri pričakovali”. Zato bodo morali po njegovih besedah vsi skupaj vložiti ogromno napora, da stranko premaknejo bolj v levo.

Kljub temu pa Lukšič meni, da je sklep kongresa vendarle pokazal neko spremembo, ki je pomembna tudi za strankina stališča do nekaterih aktualnih tem. Tako je v izjavi za medije napovedal, da ne bodo sledili Pahorjevim stališčem glede vpisa zlatega pravila v ustavo, glede ukinitve državnega sveta in glede referendumske ureditve. Lukšič se je tako zavzel za “bistveno višji” kvorum za veljavnost referenduma od sedaj predlaganih 35 odstotkov, saj je za demokratično sprejeto odločitev “pomembna legitimnost”.

Napovedal je tudi, da bodo vladi gledali pod prste glede kadrovske politike in se odzvali “na vsako menjavo, ki ne bo strokovna”. Prav tako pa bodo podrobno proučili, ali je sveženj ukrepov za razvoj res nekaj, kar bo Sloveniji v korist, je pojasnil.

Dolgoletni predsednik SD Pahor je po razglasitvi rezultatov čestital Lukšiču in dejal, da je na njem velika odgovornost, da vodi stranko v zahtevnih razmerah. Take razmere po njegovem zahtevajo človeka, ki ima veliko zaupanje. Tega je Lukšič po njegovem mnenju na kongresu dobil, ob čemer mu Pahor zagotavlja pripravljenost na sodelovanje.

Čeprav je prišlo do sprememb, bo SD tudi zato, “ker te spremembe ne bodo prinesle razkola v stranki”, po njegovem mnenju še vedno stranka, ki bo predstavljala steber in stabilnost v slovenskem političnem prostoru. Delegatom je Pahor zagotovil, da ostaja z njimi privrženec SD, v izjavi novinarjem pa je poudaril, da ni razočaran, temveč čuti veliko zadoščenje.

Glavni razlog, da ni dobil petega mandata za vodenje stranke, po njegovem mnenju ni bila napoved kandidature za predsednika države. Pač pa dejstvo, da je vnaprej povedal, da za ceno vnovične izvolitve ni pripravljen ustreči pričakovanjem, da bi radikaliziral politiko in se odrekel principom velike strpnosti. Po njegovem mnenju si je tudi večina članstva to želela in “z novim voditeljem to tudi dobila”.

Pahor si sicer želi podpore stranke pri kandidaturi za predsednika države in meni, da sedanjega predsednika republike Danila Türka lahko premaga. “Kot predsednik vseh državljanov želim posebej podpreti vse tisto, kar nas združuje, da bi imeli več poguma in samozavesti,” je dejal.

Lukšič pa je o Pahorjevi napovedi kandidature dejal, da so delegati zanjo vedeli in mu kljub temu namenili zelo veliko podporo, kar bodo v stranki morali upoštevati pri odločanju o tem, koga bodo podprli na predsedniških volitvah. Po njegovih napovedih se bo stranka o podpori omenjeni kandidaturi opredelila še ta mesec.

Vodja poslancev SD Janko Veber je zadovoljen, da je kongres prinesel veliko spremembo, kar prinaša velika pričakovanja pri nadaljnjem delu stranke. “S tem smo se nenazadnje morda tudi razbremenili nekih pritiskov, ki so bili v zadnjem obdobju izjemno močni tako na Pahorja kot tudi na stranko,” je dejal.

Nekdanji poslanec SD Miran Potrč je v nagovoru po izvolitvi predsednika ocenil, da bo imel Lukšič težko nalogo oblikovati jasno politiko SD ter utrditi medsebojno zaupanje med člani in tudi med volivci stranke. Spomnil je, da je bilo zadnje čase v javnosti v politiki veliko govora o SD, kar po njegovem dokazuje, da se pomena stranke zaveda velika večina državljanov in novinarjev in da so stranka, od katere je pomembno odvisna politika v Sloveniji.

Na današnjem kongresu so izvolili tudi podpredsednici in podpredsednika stranke. To so postali mag. Tanja Fajon, mag. Mojca Kleva, Bojan Kontič in mag. Dejan Židan. Za glavnega tajnika SD je bil danes vnovič izvoljen Uroš Jauševec, predsednik konference SD je postal Dejan Levanič, podpredsednica konference pa Damjana Karlo. Nadzorni odbor stranke bo vodil dr. Jure Meglič.

Delegati so sicer na današnjem kongresu tudi potrdili predlog, da se v enem letu skliče programski kongres SD. V razpravi so nekateri poudarili tudi, da mora stranka še naprej zagovarjati vrednote socialne demokracije.

Tekst: STA
Fotografije: Planet Siol.net