Obrambna ministrica Andreja Katič ob prvi obletnici dela v vladi Mira Cerarja

15 sep 2015

Obrambna ministrica Andreja Katič si ob prvi obletnici dela v vladi kot prioritete delovanja v prihodnje zastavlja sprejem razvojno naravnanega obrambnega proračuna, torej dvig obrambnih izdatkov za 0,04 odstotka letno v letu 2017.

Med prioritetami je tudi sprememba zakona o obrambi in sprejem srednjeročnega obrambnega programa za 2015-2020. Ministrica Katič je obrambni resor prevzela maja letos, zato je na ministrstvu nadaljevala nekatere projekte, ki sta jih začrtala že njena predhodnika, minister Janko Veber in v.d. ministra za obrambo mag. Dejan Židan. Ta je ministrstvo vodil krajši čas med Vebrovo razrešitvijo in imenovanjem Katičeve.

Ministrica Katič je ob pregledu dela v zadnjem letu na novinarski konferenci izpostavila sprejem pravilnika o plovnosti, ki omogoča, da helikopterji policije in Slovenske vojske (SV) še naprej sodelujejo pri nujnem reševanju. Dežurne posadke SV so samo letos posredovale 167-krat, večinoma v gorah, in prepeljale 188 poškodovanih ter obolelih. Na ministrstvu za obrambo (MORS) so s Slovenia Transplant podpisali pogodbo, ki predvideva uporabo falcona za prevoz človeških organov. Do danes so pripeljali štiri srca in protistrup po ugrizu kače.

Oblikovali so modularno zmogljivost SV za reševanje ob naravnih nesrečah. Zmogljivost zagotavlja, da je v 15 minutah na kraju nesreče sedem pripadnikov, v 24 urah pa do 740. Kot mednarodni dosežek je ministrica Katič omenila ustanovitev Natovega centra odličnosti za gorsko bojevanje v Poljčah. Center bo formalno začel delovati oktobra. MORS je v zadnjem letu na dražbah odprodal za 7,5 mio EUR neperspektivnega premoženja, za nakup vojaških uniform in druge opreme pa bodo na ministrstvu letos porabil 2,7 mio EUR. Nabava bojne opreme, za katero bo ministrstvo odštelo dobrih 4,3 milijona evrov, je največja letošnja investicija v SV. Letos bodo dobavili skupno za 2,7 milijona evrov opreme, ostalo pa v začetku prihodnjega leta.

Dvig obrambnega proračuna za 0,04 odstotka letno z letom 2017 bo po besedah ministrice Katič omogočal investiranje v opremljanje in usposabljanje SV, v njen razvoj in zagotavljanje ustrezne bojne pripravljenosti, meni. Če bi zagotovili postopno povečanje obrambnih izdatkov, bi lahko po načrtih ministrice po letu 2017 začeli kupovati vojaško opremo. Ministrica Katič je spomnila tudi na kadrovsko podhranjenost vojske – na današnji dan je zaposlenih 7067 pripadnikov, čeprav bi jih po načrtu moralo biti vsaj 7254. Zato so za vodenje projekta dolgoročnega zaposlovanja oblikovali posebno projektno skupino. Jeseni načrtujejo povečano promocijo zaposlovanja, obrambna ministrica Katič pa meni, da bi lahko letos skupaj zaposlili vsaj 250 novih pripadnikov SV.

Pri delovanju uprave za zaščito in reševanje obrambna ministrica Andreja Katič izpostavlja delovne posvete poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana z župani. Po vseh 13 predvidenih posvetih po celotni državi bo Šestan oblikoval predloge za večjo učinkovitost delovanja sistema zaščite, reševanja in pomoči. Sama sicer županom, predvsem tistim v manjših občinah, predlaga oblikovanje skupnih izpostav zaščite in reševanja, saj nesreče ne gledajo na občinske meje. Strokovnjaki iz uprave za zaščito in reševanje so izdelali posebno aplikacijo za pametne telefone, namenjeno predvsem seznanitvi z napotki o ravnanju ob nesrečah. Do konca leta je predvidena tudi testna uvedba samodejnega klica v sili iz vozila udeleženega v prometni nesreči (tako imenovani e-klic).

Ministrica Katič se je na novinarski konferenci dotaknila tudi begunske krize in poudarila, da Slovenija vojakov na državne meje ne bo pošiljala. “Ni predvideno, da bo vojska šla na meje, bo zgolj logistična podpora, urejanje zadev na meji je v pristojnosti policije in ministrstva za notranje zadeve, če bi želeli vključitev vojske, je potreben sklep vlade,” je ob tem povedala ministrica Katič in dodala še, da se bo vojska k reševanju begunske krize vključila, ko bo število prosilcev za azil preseglo številko 500. V tem primeru bi te lahko nastanili v center Slovenske vojske v Logatcu. Že zdaj pa pripravljajo opremo, urejajo lokacije, prav tako bodo pomagali pri humanitarnem delu.

Zadnja posodobitev: torek 15 september 2015 15:06
Sorodne Novice: Predstavitev Andreje Katič - Cankarjeva ulica, ob 18. uri [NAPOVED] Predstavitev Andreje Katič, Jana Škoberneta in Aleksandre Vasiljević na VTV televiziji Predstavitev Andreje Katič - Kardeljev trg, ob 17. uri Predstavitev Andreje Katič in Jana Škoberneta - ploščad ob Kidričevi cesti (nasproti Tržnice) Predstavitev Andreje Katič - Šalek, ob 18. uri Andreja Katič slavnostna govornica na slovesnosti ob odkritju spominskega obeležja v Šoštanju Predstavitev Andreje Katič - pred prostori Krajevne skupnosti Gorica, ob 18. uri Predstavitev Andreje Katič - Kardeljev trg, ob 18. uri Kandidati Socialnih demokratov za poslance so Andreja Katič, Jan Škoberne in Aleksandra Vasiljević Obrambna ministrica Katič s pojasnili glede obravnave predloga zakona o obrambi v DZ
Andreja Katič ministrica za obrambo slovenska vojska MORS prva obletnica vlade Vlada RS

1 Odzivi Obrambna ministrica Andreja Katič ob prvi obletnici dela v vladi Mira Cerarja